Szlaki turystyczne

Tarnica z Wołosatego szlak niebieski ścieżka bdpn
Szlak niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Wołosate – Tarnica” (kolor zielony, symbol: orlik krzykliwy). Czas przejścia ok. 3 – 3½ h w obie strony. Wycieczka szlakiem niebieskim na Tarnicę to jedna z najczęściej wybieranych tras pieszych w Bieszczadach. Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczadów

Halicz z Wołosatego szlak czerwony szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony, niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Rozsypaniec – Krzemień” (kolor zielony, symbol: pierwiosnek Hallera). Czas przejścia ok. 6 h. Jedna z najładnieszych tras pieszych w formie pętli. Doskonała widokowo i pod względem przyrodniczym.

Bukowe Berdo z Mucznego szlak żółty szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty i niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Bukowe Berdo”. Szlak biegnący grzbietem Bukowego Berda (zwanego Połoniną Dźwiniacką) uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach Zachodnich. Sporo wychodni skalnych oraz doskonałe widoki.

Wetlina – Riaba Skała – Czerteż – Kremenaros – Wielka Rawka – Mała Rawka – Dział – Wetlina szlak żółty szlak niebieski szlak zielony ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty, niebieski (graniczny) oraz zielony. Od Wielkiej Rawki również ścieżka przyrodnicza „Wielka Rawka”. Czas przejścia: 8 – 12 h. Ta jedna z najdłuższych pętli bywa czasem nazywana „bieszczadzką koronką”. Wymagana dobra kondycja i zapas czasu.

Smerek – Smerek (1222) – Poł. Wetlińska – Brzegi Górne szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony oraz biegnące równolegle ścieżki przyrodnicze „Suche rzeki – Smerek” oraz „Połonina Wetlińska”. Czas przejścia: ok. 5 – 5½ h. Niemal w całości jest jedną z najczęściej przemierzanych tras w Bieszczadach, prowadzącą przez cały grzbiet główny Połoniny Wetlińskiej.

Połonina Caryńska szlakiem czerwonym szlak czerwony gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską jest kontunuacją odcinka tego szlaku: Smerek – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska” (symbol: buk zwyczajny). Na Caryńską wyjść można również szlakiem zielonym.

Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Tarnica szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony i ścieżka przyrodnicza „Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch”. Bardzo ciekawy widokowo odcinek szlaku czerwonego rozpoczynający się u wylotu doliny Terebowca. Punktem kulminacyjnym jest najwyższy punkt Szerokiego Wierchu – Tarniczka, skąd w 30 minut można dojść na Tarnicę, łącznikiem koloru żółtego.

Połonina Wetlińska z p. Wyżnej i camp. Górna Wetlinka szlak żółty szlak czarny ścieżka przyrodnicza
Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Szlak żółty z p. Wyżnej lub czarny z Górnej Wetlinki to najkrótsza możliwość wejścia. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza „Połonina Wetlińska” (symbol: pełnik europejski).

Dwernik-Kamień (Holica) ścieżka przyrodnicza
Ścieżka przyrodnicza „Dwernik-Kamień” z Nasicznego, kolor zielony. Dwernik-Kamień, zwany dawniej Dwernikiem oraz Holicą, to widokowy szczyt o wysokości 1004m n.p.m, będący jednym z żeber Połoniny Wetlińskiej. Ciekawe wychodnie skalne na wierzchołku.

Smerek szlakiem żółtym z Zatwarnicy szlak żółty szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty na Przełęcz Orłowicza (a docelowo na Riabą Skałę) skąd można wyjść na Smerek (1222 m n.p.m) bierze swój początek (lub ma koniec gdy idziemy w stronę przeciwną) w Zatwarnicy. Biegnie tędy również ścieżka przyrodnicza „Suche Rzeki – Smerek”.

Krzemień szlak czerwony szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Krzemień to drugi pod względem wysokości szczyt Bieszczadów Zachodnich (1335 m n.p.m.). Stokami Krzemienia przebiega szlak czerwony (GSB) oraz szlak niebieski biegnący z Wołosatego na Bukowe Berdo. Wierzchołek Krzemienia obecnie nie jest dostępny dla turystów.

Cisna – Jasło – Fereczata – Smerek (wieś) szlak gsb
Opis odcinka szlaku czerwonego biegnącego z Cisnej, przez Jasło i Fereczatą do wsi Smerek. Czas przejścia to ok. 6 – 6½ h. Trasa jest bardzo przyjemna, widokowa, warto ją przejść – bez względu na to w którym kierunku. Solidne podejście od Cisnej.

Ścieżka dendrologiczno-historyczna „Berehy Górne” ścieżka przyrodnicza
Prowadząca przez tereny dawnej wsi Berehy ścieżka, należy do najmniej znanych znakowanych tras pieszych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, mimo, że istnieje od wielu lat i wyznakowana została na jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów obszarze. Biegnie z Przełęczy Wyzniańskiej na Przełęcz Wyżną.

Mała i Wielka Rawka z przełęczy Wyżniańskiej szlak zielony szlak żółty ścieżka przyrodnicza
Szlak zielony oraz żółty a także bieg ścieżki przyrodniczej „Wielka Rawka”. Wielka Rawka (1307 m n.p.m) jest najwyższym szczytem położonym w paśmie granicznym Bieszczadów. Jest to doskonały punkt widokowy. Najkrótsza trasa prowadzi z p. Wyżniańskiej.

Przysłup Caryński z Bereżek szlak żółty
Szlak żółty. Czas przejścia ok. 1¾ h. Przysłup Caryński (785 m n.p.m) to malowniczo położona przełęcz, pomiędzy grzbietem Poloniny Caryńskiej od południa i zboczami Magury Stuposiańskiej (1016m n.p.m) od północy, stanowiąca jednocześnie węzeł szlaków turystycznych.

Opołonek i Kińczyk Bukowski
Opis przejścia trasy: schron nad Negrylowym – punkt widokowy na Sianki – umowne źródła Sanu – Piniaszkowy – Opołonek – przełęcz Beskid Żydowski – Kińczyk Bukowski – schron nad Negrylowym. Od umownych źródeł Sanu trasa jest niedostępna dla turystów.

Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk – bez szlaku
Bez znaków. Trasa Strzebowiska – Jasło – Okrąglik – Strzebowiska to pętla dla ceniących spokój, przyrodę i nie przepadających za tłokiem na trasie. Wyruszamy ze Strzebowisk, przechodzimy całą wieś, aż do granicy lasu, gdzie odnajdujemy stokówkę.

źródło: http://www.twojebieszczady.net

9 komentarzy

  1. Każda publikacja na tym blogu to dla mnie okazja do poszerzania swojej wiedzy i rozwoju osobistego! Autorzy prezentują treści w sposób ciekawy i angażujący, co sprawia, że zawsze chcę wracać po więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.